„Зов от ГРОБА“ / 파묘 – „Памьо“ / Exhuma : 2024, пълнометражен, 134 мин., Южна Корея
Режисьор и сценарист: Чан Дже-хьон (장재현)
Участват: Чуе Мин-шик (최민식), Ким Го-ън (김고은), Ю Хе-джин (유해진), И До-хьон (이도현)
Жанр: Ужаси, свръхестествен трилър
Езици: Корейски, английски и японски език
Премиера: 16 февруари 2024 г. / 74-и Берлински международен кинофестивал “Берлинале”; 22 февруари 2024 г. / Южна Корея

Ангелина Томова
Кино
“Зов от гроба” на режисьора и сценариста Чан Дже-хьон с премиера на Берлинале, постига изключителеуспех и получава редица положителни ревюта от средите на филмовите критици. Шамански ритуали, зли духове, фолклор и митология, фън шуей и копаене на гробове биват умело събрани в един изключителен пълнометражен филм, отличен като най-касовия филм на Южна Корея за 2024 г. Оригиналното корейско заглавие е 파묘 (Памьо), чието значение – ексхумация и преместване на гроб – много точно предава главния сюжет на филма.

Историята
Сюжетът се завърта около богато корейско семейство в Лос Анджелис, което преживява серия от необясними зловещи свръхестествени събития. Семейството се обръща за помощ към известни млади шамани Хуа-рим (Ким Го-ън) и Бонг-гил (И До-хьон), експерта по фън шуей Санг-док (Чуе Мин-шик) и погребалния агент Йонг-гън (Ю Хе-джин), които откриват причината за нещастията на семейството, а именно гроба на предците. Те намират гроба на върха на планина и взимат решението да той да бъде изровен и преместен.
Филмът съчетава мистерия и окултни елементи, като проследява процеса на ексхумацията на зловещия гроб, който освобождава ужасяващи последици, скрити под земята.




Кинематографията
Едно от многото достойнства на филма е кинематографията и изключителната прецизност на режисьора и оператора. Режисьорът Чан Дже-хьон, разказва в интервю за корейското списание “Сине21”: Опитах се действително да заснема фона и обектите, като избягвах компютърна анимация, когато е възможно. Направихме снимките възможно най-старателно, без да създаваме декор, а за кадрите с призраци използвахме актьори, носещи грим в продължение на 6 часа. Това избягване на компютърната графика или анимация създава усещане в зрителя за силна реалистичност, отколкото фикция.






Автентичен корейски шаманизъм
Уникалното за филма е фрапиращо реалистичното представяне на корейския шаманизъм, включително традиционните процеси на ексхумация и шаманските ритуали кут, провеждани за успокояване на неспокойни духове. Практиките и ритуалите на шаманизма като изконно корейска практика се изпълняват и ползват от стотици години от корейското общество за важни житейски избори – професия и образование, и събития като сватба, успокояване на душите на предците, както и екзорсизъм. Тъй като във филма ритуалите се изпълняват с голяма точност и се пеят истински шамански мантри, на снимачната площадка присъстват шамани за съблюдаване на процеса с цел да не се наруши хармонията на природата и духовете. Изпълнението на Ким Го-ън (Хуа-рим) е зашеметяващо и толкова истинско, че кара зрителя да затаи дъх до края на ритуала.

Какво е геомантия и защо е изключително важнa за корейския народ
Пунгсу (풍수), фън шуей (風水) или геомантия е източноазиатска философия за тълкуване и използване на земята и пространството. Фън Шуей отразява източноазиатския възглед за природата, основан на теорията за ин-ян и Петте основни елемента в света: вода, дърво, земя, метал и огън. Именно чрез фън шуей корейците избират най-подходящото и благоприятно място за столица, градове, имоти и гробове.
Във филма се набляга на мястото на гроба, тъй като почитта към предците е все още силно изразена традиция в корейското общество. Важно е мястото на гроба да бъде на склон от планина, огрян от слънцето, за да може духът на починалия да е спокоен. Именно поставеният гроб на неблагоприятно място причинява поредицата от злокобни събития по време на филма.
Лисицата пречупи гръбнака на тигъра
Режисьорът умело използва популярната корейска метафора като препратка към темата за обтегнатите отношения между Япония и Южна Корея, наследени от времето на Японската окупация на Корея от 1910 до 1945 г. Антагонистът в лицето на Японската империя от този исторически период може да бъде прочетен в образа на лисицата и в последвие на злия дух с японски езикови и визуални атрибути. Корея е пресъздадена чрез образа на националното си животно – тигъра.
Често засягана в киното тема, този път е засегната слабо, като не отвлича вниманието от главния сюжет и не предизвиква бурни емоции от все още живата рана на корейското общество, както в други филми.

Филмова съкровищница
“Зов от гроба” е богата съкровищница от елементи на традиционната култура и история на Корея и нотки от китайската и японската култура. Филмът притежава забележителен баланс от зрелищни сцени с духове и ритуали, дълбоки символики от шаманизма, фън шуей и ин-ян и изключителна актьорска игра.
Техникатата на снимане и музиката допринасят в сцените и на затишие, и на стъписващо зрелище, приковаващи вниманието зрителя към екрана.
“Зов от гроба” е изключително ценен филм както за масовата публика, така и за специалистите по азиатска култура, тъй като всеки би могъл да извлече позитиви, знание и наслада от труда на продукцията.
