Europe-Asia: Book & Film

Открий културите на Източна и Югоизточна Азия!

Санирана панелка – прочит на Корея

Колкото и ненадейно да звучи словосъчетанието „санирана панелка“ (особено при един прочит на Корея), то не предполага задълбочаване.

Снимка: Съпоставка на фасади на панелка, преди/след. Генерирано изображение.

Даже напротив – асоциацията, която би трябвало да последва, е доста първична – човек започва да си представя една съвременно изглеждаща, едва ли не, чисто нова сграда. Но колкото и лъскава да изглежда, тя е била издигната десетки години преди да се превърне в модерното съоръжение, което е днес.

Блокове на идентичността: от Изтока до Изтока

Макар и да смятаме, че панелките са творение на комунистическия гении, техни вариации не се срещат само в Източния блок, а на места, на които дори не бихме предположили, че съществуват.

Макар и със съществено по-значителни размери, може да ги открием видоизменени в Южна Корея с една доста неочаквана функция. Освен, че осигуряват подслон на многомилионното население там, успяват и да уловят и есенцията за хората и начина им на живот.

Снимка: Множество високи жилищни сгради в гр.Тегу, Южна Корея. Фотограф: Somchai Rak-in. Източник: Dreamsite.

Под модерната фасада: традиционното ядро

Корея е страна на технологиите, на развиващите се човешки иновации – с прекрасна модерна фасада (на санирана панелка), но всъщност принципите, на които работи обществото, които водят хората в отношенията им, които определят семейното им съжителство, са подобни на тези отпреди 2000 години.

Настъпват промени, разбира се – всичко постепенно се глобализира, но в своето ядро корейското общество е дълбоко традиционно.

Снимка: Двореца Deoksugung в Сеул, Южна Корея – традиционната архитектура в сърцето на съвременното строителство. Фотограф: CJ Nattanai. Източник: Adobe Stock.

Невидимите пластове на корейското общество

На тези устои се гради цялата модерна литература и култура, която привидно е новаторска и иновативна, но всъщност се базира на хилядолетна история, повлияна от различни концепции за възприемането на света (даоизъм, будизъм и конфуцианството).

Основни учения за уважението между хората на различни равнища: дете-родител, работник-шеф, между братя, между приятели, между мъжа и жената, като част от конфуцианските трактати, до такава степен са се сраснали с ежедневието им, че би било неестествено, ако един кореец не покаже необходимата почит в зависимост от социалната обстановка, в която се намира.

Снимка: Новогодишен поклон – запазена традиционна черта между поколенията. Източник: Korean Cultural Center.

Закодирани в бетона – корейските ценности в литературата

Литературата е отзвук на съвременните ценностни характеристики, затова всички отличителни черти на съвременното корейско общество могат да бъдат открити именно там, а дълбоко традиционното със сигурност си проличава.

Авторът (Ким Йонха) разиграва древното предание в невероятна плетеница от съвременни паралели, препратки към световни творби, криминална интрига и философски предизвикателства…,което прави книгата неповторима и незабравима.

Анотация към „Аран, защо?“ (2021), изд. Алтера

Корейският автор Ким Йонха, който през съвременното изкуство, успява да въведе читателите в корейската история и обичаи – показва как те се транслират във времето по необичаен начин.

Книгата му “Аран, защо?” е своеобразна културна енциклопедия, която точно на принципа на санираната панелка успява да привлече читателите с примамливо модерната фасада, зад която се крие непреходния дух на корейските народни ценности и светоглед.

Продължи да четеш

Статии за литература, кино и светоглед